Alergie. Už to samotné slovo v nás vyvolává negativní myšlenky, které jsou někdy umocněny i pocitem bezmoci. Slunce krásně svítí, tráva se mění v krásnou zelenou oázu klidu a ze země začínají vykukovat krásné pestrobarevné květiny a rostlinky, které si ihned získávají pozornost našich očí. Není to znak ničeho jiného než to, že léto je tady opět s námi. Skvělé čekají nás letní tábory, dovolené, moře a kopec zábavy až do pozdního večera. V koutku duše však doufáme, že toto léto si nás alergie nenajde. Doufáme…
”Nikdy si neuvědomíš jaké je nádherně dýchat přes nos, dokud ho nemáš ucpaný.“
Tvoje Alergie
Co je alergie?
Ucpaný červený nos, výtok z nosu, štípání oči, slzení oči, neustálé kýchání či těžký a bezmocný pokus zhluboka se nadechnout. Toto jsou všeobecné projevy, které nám dokáží letní období změnit v děsivou noční můru. Určitě jste to už zažili i vy nebo vaši blízcí, že?
To vše je dílo alergie, která by se dala v krátkosti definovat jako přecitlivění našeho organizmu na různé látky, které se běžně nacházejí v přírodě kolem nás. Opakuje se to rok od roku a často nezabírají spreje na dýchání či pilulky proti alergii.
Jaké tipy alergie známe?
Mezi nejčastější alergeny v přírodě patří prach, pyl, tráva či jiné rostliny plné alergenů. Tyto alergeny způsobují nepříjemné reakce, které nejčastěji zasáhnou naše horní a dolní dýchací cesty.
Horní dýchací cesty
- nos
- ústa
- hrdlo
Dolní dýchací cesty
- průdušky
- průdušnice
- plíce
Působí-li alergeny na horní dýchací cesty výsledkem je výtok a ucpání nosu způsobený zduřením nosní sliznice, svědění očí a dráždivé lechtání v krku, které vyvolává nepříjemné kýchání.
Dolní dýchací cesty nejsou žádná legrace, protože to přímo ovlivňuje naše dýchání, které je pro život nezbytně důležité. Taková alergická reakce má za následek těžké dýchání, dusivý a dráždivý kašel a pískavé dýchání na průduškách, které je velmi nebezpečné.
Nejtěžší období pro alergiky
Během celého roku na nás útočí různé tipy alergií, některé jsou pro naše tělo velmi náročné, jiné mají snazší průběh. Obecně se za nejtěžší období alergenů považují měsíce květen, červen, červenec a srpen. V těchto měsících je nejvíce kvetoucích rostlin, dřevin a stromů, které způsobují těžké alergické reakce.
KVĚTEN – v tomto měsíci je hlavním alergenem tráva. Začínají kvést topol, vrba či jiné dřeviny.
ČERVEN – v tomto období je hlavním alergenem trávy, akát, lípa. Nadále však převládá a zároveň kvete i tráva. Hlavním alergenem trávy je pyl, který způsobuje nemalé potíže s dýcháním.
ČERVENEC – v červenci si musíme dávat pozor na šířící se pelyněk. Koncem měsíce postupně klesá množství nepříjemného pylu v ovzduší.
AUGUST – v tomto měsíci vrcholí období pelyňku. Do popředí se každým rokem dostává pyl ambrózií.
Z toho jednoznačně vyplývá, že nejtěžší měsíce jsou pro alergiky tehdy, když vše kvete a roste, tedy v období nadměrného tepla.
Jak bojovat proti alergii?
Bojovat proti alergii není vůbec jednoduchá záležitost. Na začátku je nutno zjistit, na jaký druh alergenu naše tělo nejvíce reaguje. Jedná se o standardní proces, který vám jednoznačně pomocí testů dokáže zjistit váš alergolog. Následně, podle typu a síle alergie, vám předepíše různé pilulky či spreje na inhalování. Všechno jsou to látky, které vytvořil člověk a v některých případech nemusí být vůbec účinné. Je to však první krok k tomu, aby vám bylo lepší a každoroční léto nebylo pro vás noční můrou.
Pro pyl, který je nejčastějším problémem pro alergiky, je doporučeno:
- omezit kontakt s daným alergenem
- omezit vycházky ven během silného slunce či během větrných dnů
- vyhýbat se okrajům lesa, kde se soustřeďuje největší počet alergenů
- minimalizovat čas strávený u vody
- využívat čističky vzduchu a mít namontované na oknech síťky, které alergen zachycují
- večer se sprchovat a mýt vlasy, protože během dne můžeme na sebe dostat spoustu alergenu (spánek by tak mohl být klidnější)
Alergie a přírodní esenciální oleje
Alergie je dnes již považována za civilizační onemocnění. Je to takový neviditelný nepřítel, který můžete dostat buď už od narození nebo kdykoli během života. To, zda dostanete alergii nebo ne, je v dnešní době do velké míry ovlivněno i tím, jaký máte životní styl, jak se stravujete, nebo novodobé vynálezy lidstva jako jsou auta a továrny, které pracují s mnoha syntetickými látkami.
Ptáte se proč by právě esenciální oleje měly umět pomoci?
Jde jednoduše o přírodní oleje, které obsahují účinné antihistaminikum, jsou protizánětlivé či antivirové a dokáží probuzenou alergii v našem těle svým terapeutickými látkami účinně potlačit.
Tento typ onemocnění umí být velmi nepříjemný. Díky vývoji v oblasti zdravotnictví a lékařství se nám podařilo příznaky potlačit pilulkami nebo spreji na alergie. Všechny tyto produkty jsou však synteticky vyrobeny a často si neuvědomujeme, že mají na naše tělo i nepříjemný dopad, který se neukáže hned, ale později v dospělosti.
Esenciální oleje nedokážou vyléčit alergii, tak jak to nedokážou ani mnohé pilulky či léky. Nicméně, esenciální oleje jsou výborným doplňkem, který nám dokáže pomoci alergické reakce zmírnit, v některých případech dokonce zcela vyřešit.
Jde především o 100% přírodní složky, které ak našemu tělu nepomohou, tak jistě neublíží. Esenciální oleje jsou tak výborným řešením pro ty, kteří by chtěli svou alergii potlačit přírodním způsobem bez umělých látek či léků.
Doktorka Stacy Mobley NMD, MPH (naturopatická lékařka s licencí) také vysvětluje, že esenciální oleje mají schopnost obejít trávicí trakt, což znamená, že se umí velmi rychle dostat do krevního oběhu. Třeba mít na paměti, že játra metabolizuje esenciální oleje poté co zaúčinkují jejich terapeutické vlastnosti, a ne předtím než v případě potravin či lécích, které se dostávají do našeho organismu přes ústa.
Podle její zkušenosti se mnoho esenciálních olejů vyrábí z rostlin, které mají velmi silné anti-mikrobiální, antivirové a protiplísňové účinky. Rostliny obvykle obsahují také protizánětlivé složky, které je naše tělo schopno z esenciálních olejů využít k ozdravení dýchacího ústrojí a imunitního systému.
Nejlepší esenciální oleje na alergii
I když esenciální oleje nedokážou vyřešit všechny vaše problémy s alergií, dokážou být skvělým doplňkem, který vám pomůže bojovat proti alergii přírodním způsobem. Existuje několik opravdu vynikajících možností, které vám pomohou zmírnit některé z příznaků, abyste si mohli vychutnat krásné slunečné počasí bez alergických problémů.
Nejlepší esenciální oleje na boj proti sezónním alergiím:
- jednosložkový esenciální olej Máta (Peppermint)
- protizánětlivý esenciální olej Čajovník (Tea Tree)
- nejoblíbenější citrusový esenciální olej Citron (Lemon)
- přírodní esenciální olej Eukalyptus na dýchání (Eucalyptus)
- nejvzácnější esenciální olej Kadidlo (Frankincense Serrata)
- nejjemnější esenciální olej Kamilka (Chamomile)
- jednoduchý esenciální olej Levandule (Lavender)
Esenciálny olej Mäta (Peppermint)
Základní informace:
- KidSafe: ne
- Botanický název: Mentha x piperita
- Objem: 10 ml
- Obsah složek: jednosložkový esenciální olej
- Detailní informace naleznete na této stránce.
Proč je máta vhodná k potlačení alergie?
I když je esenciální olej Máta známý především svou schopností eliminovat žaludeční potíže, je vhodný i pro jiné překvapivé použití. Patří mezi jeden z užitečných esenciálních olejů pro potlačení alergie. Máta má schopnost uvolnit nosní dutinu a zmírnit lechtání či svědění v krku. Pomáhá organismu rozpouštět hleny a snižuje zánět, který se při alergii projevuje. Při pravidelném používání pomůže zastavit kýchání a svědění nosu.
Esenciální olej Čajovník (Melaleuca)
Základní informace:
- KidSafe: ano
- Botanický název: Melaleuca alternifolia
- Objem: 10 ml
- Obsah složek: jednosložkový esenciální olej
- Detailní informace naleznete na této stránce.
Proč je čajovník vhodný k potlačení alergie?
100% esenciální olej Čajovník Plant Therapy je vyhledáván zejména pro své vynikající anti-bakteriální a proti plísňové vlastnosti. Díky obsahu antihistaminu pomáhá zmírnit příznaky zánětu, které jsou spojovány se sezónními alergiemi. Odpuzuje bakterie a plísně, které zhoršují stav alergie. Jeho protizánětlivé schopnosti poskytují úlevu alergickým očím, které často svědí nebo jsou oteklé. Nemělo by se zapomínat ani na to, že je to přírodní bojovník proti zhoršujícímu se akné a ošetření řezných ran.
Esenciální olej Citron (Lemon)
Základní informace:
- KidSafe: ano
- Botanický název: Citrus x limon
- Objem: 10 ml
- Obsah složek: jednosložkový esenciální olej
- Detailní informace naleznete na této stránce.
Proč je citrón vhodný k potlačení alergie?
Citronový esenciální olej je účinnou alternativou k odbourávání a uvolňování hlenu během alergie díky svým mukolytickým vlastnostem. Tyto vlastnosti zmírňují pocit ucpání, přetížení a kašle, což pomůže udržet vaši alergii na uzdě.
Esenciální olej Eukalyptus (Eucalyptus)
Základní informace:
- KidSafe: ne
- Botanický název: Eucalyptus globulus
- Objem: 10 ml
- Obsah složek: jednosložkový esenciální olej
- Detailní informace naleznete na této stránce.
Proč je eukalyptus vhodný k potlačení alergie?
Díky svým protizánětlivým vlastnostem se řadí 100% esenciální olej Kadidlo Serrata řadí mezi vynikající lék na čištění dutin a zmírňování přetížení pro ty, kteří trpí ucpaným nosem během alergické sezóny. Důležité je to, že obsahuje alfa-pinen sloučeninu, která napomáhá k průchodnosti dýchacích cest.
Esenciální olej Kadidlo (Frankincense Serrata)
Základní informace:
- KidSafe: ano
- Botanický název: Boswellia serrata
- Objem: 10 ml
- Obsah složek: jednosložkový esenciální olej
- Detailní informace naleznete na této stránce.
Proč je kadidlo vhodné k potlačení alergie?
Tento jednosložkový 100% esenciální olej Eukalyptus pomáhá uvolnit dýchací cesty a zmírnit dráždivý alergický kašel. Jeho protizánětlivé vlastnosti zmírňuje přetížení organismus v důsledku alergie a její další běžné příznaky.
Esenciální olej Heřmánek (Chamomile)
Základní informace:
- KidSafe: ano
- Botanický název: Chamaemelum nobile
- Objem: 5 ml
- Obsah složek: jednosložkový esenciální olej
- Detailní informace naleznete na této stránce.
Proč je heřmánek vhodný k potlačení alergie?
Pro ty, kteří trpí ucpanými dýchacími cestami pomůže Kamilka (Heřmánek římský) díky svým protizánětlivým účinkům. Používá se také k léčbě kožních problémů, zánět sliznice a nosních dutin. Zmírňuje svědění a otok spojený s ekzémem po smíchání se základním nosným olejem aplikováním na pokožku.
Esenciální olej Levandule
Základní informace:
KidSafe: ano
Botanický název: Lavandula angustifolia
Objem: 10 ml
Obsah složek: jednosložkový esenciální olej
Detailní informace naleznete na této stránce.
Proč je levandule vhodná k potlačení alergie?
Je něco co 100% esenciální olej Levandule nedokáže? Alergie nám většinou nedovolí pořádně se vyspat kvůli ucpanému nosu a těžkému dýchání. V tu chvíli je super pokud máme po ruce tento esenciální olej, který pomáhá usnout a být v klidu po celou noc. Tento olej má tzv. spasmolytický účinek což znamená, že pomáhá zpomalit dráždivý kašel. Studie dokazují, že tento levandulový esenciální olej brání alergickému zánětu a zvětšování buněk na sliznici hrdla.
Jak používat esenciální oleje pro boj proti alergii?
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky, které by se měly používat s ohledem na naše zdraví. Pár zásad pro bezpečnou aromaterapii se můžete dočíst v našem rozsáhlém článku o aromaterapii. Podle toho co je pro vás v daném momentě jednodušší a efektivnější můžete sílu esenciálního oleje využít inhalací pomocí difuzéru, aplikování esenciálního oleje na pokožku (je více než vhodné esenciální olej ředit se základním nosným olejem), nebo napařováním, kdy máte hlavu nad hrncem s horkou vodou přikrytou ručníkem.
Používání aroma difuzéru k dýchání
Nejsnazší a nejúčinnější způsob jak bojovat s alergií je použití difuzéru, který díky adiabatickému procesu (vytváří z vody vodní páru), dokáže rozbít drobné molekuly esenciálního oleje, který se dostává do našeho čichového orgánu a následně do celého těla. Proces aromaterapie je tak rychlý a maximálně účinný. Použití difuzéru je snadné a můžete si jej zapnout v jakémkoli pokoji. Je důležité aby se esenciální olej používal se správným zařízením, protože pokud jej nakapete do vodní lampy, esenciální olej ztrácí své terapeutické vlastnosti pod přímým teplem.
Difuzér umíte použít v dětském pokoji, v kanceláři, obývacím pokoji ale i v autě.
Výhodou difuzéru je, že se můžete věnovat klidně jiné aktivitě, zatímco přes čichové receptory nasáváte léčivé složky esenciálních olejů. Tato metoda je vhodná pro snížení pocitu alergie pokud máte přetížené či zablokované dýchací cesty nebo oteklé oči.
Lokální aplikace esenciálních olejů
Lokální aplikace není vůbec složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát, je třeba zde však dodržovat jisté zásady, abychom si více neuškodili, než pomohli. Pokud chceme aplikovat esenciální olej na pokožku, je třeba jej předtím zředit se základním nosným olejem. Taková aplikace je tak účinnější a efektivnější. Postačí vám pár kapek esenciálního oleje (ušetříte tím svoji peněženku) a co je nejhlavnější esenciální olej se dostane do jemných pórů pokožky. Následně se esenciální olej dostane přes póry do krevního oběhu a celého těla.
Víte, jak ředit esenciální oleje, aby byly pro vaši pokožku bezpečné? – podívejte se na naši tabulku ředění.
Esenciální oleje tedy umíte příjemně vymasírovat do pokožky nebo si připravit skvělý roll-on aplikátor, který si jednoduše hodíte do kabelky.
Esenciální olej aplikujte:
- přímo pod nos
- na spánky
- na oblast krku
- přímo na oblast průdušek
(neaplikujte esenciální olej do očí, ani přímo do uší)
Důležité je mít na hlavně přikrývku v podobě ručníku nebo utěrky, tak aby se vodní pára dostávala co nejvíce do našich dýchacích cest. Umí to dělat zázraky to vám garantujeme, máme vyzkoušeně.
Výhodou této metody je, že veškerá síla esenciálních olejů je soustředěna do našich dýchacích cest, je však vhodné si dělat i přestávky například 10 minut naparuji 5 minut pauza.
Napařování pro uvolnění dýchacích cest
Tuto metodu asi nejlépe znají naše maminky a hlavně babičky. V minulosti se využívala nejčastěji. Základní způsob takové metody je hrnec s horkou vodou do které nakapete 2-3 kapky esenciálního oleje (dle objemu vody v hrnci). Esenciální oleje můžete také mixovat. Například skvělý je poměr 2 kapky esenciálního oleje levandule a 3 kapky eukalyptus.
Shrnutí článku o esenciálních olejů na alergii
Alergie patří mezi velmi nepříjemná onemocnění, která se s námi vlečou celý život. Každý 3 člověk na planetě trpí nějakými alergickými reakcemi, které mu nedovolují žít plnohodnotný život. Mnoho z nás používá zejména v letním období různé spreje či pilulky k uvolnění dýchání či silnější kortikoidy k uvolnění zánětu dýchacích cest. Přírodním řešením mohou být přírodní esenciální oleje, které nám umí alergické reakce potlačit přírodním způsobem. Vždy používejte čisté a přírodní oleje a pokud si nejste jisti, poraďte se raději se svým alergologem. U silných astmatiků doporučujeme jednoznačně poradenství se svým lékařem před použitím jakýchkoli esenciálních olejů.
Sdílejte tento článek, pomůžete ostatním při získávání kvalitních informací o esenciálních olejích a jejich bohatém využití kdekoli. Najdete nás také na populární sociální síti Facebook nebo virálním Instagramu.