Aromaterapie se v dnešní době považuje za alternativní medicínu. Slovo „aromaterapie“ má své kořeny v historii, ale poprvé slovo aromaterapie použil francouzský vědec a chemik René-Maurice Gattefossé začátkem 20. století. Právě tento chemik je spojován s nejslavnějším příběhem, který vedl k vyléčení jeho plynové gangrény způsobené jeho prací. Traduje se příběh, že při výrobě parfému došlo v jeho laboratoři k výbuchu, který mu způsobil popáleniny. Díky rychlému ponoření rukou do vody s levandulí se mu podařilo zabránit zplynování tkáně. Zplyňování tkáně vedlo v té době k úmrtnosti, která měla 20-25% úspěch. Tyto přírodní látky ho natolik zaujaly, že zbytek svého života věnoval jejich výzkumu. Citronový, hřebíčkový či heřmánkový esenciální olej využíval ik čištění a dezinfekci lékařského nářadí během obou válek. Své nadšení pro esenciální oleje zachytil Gatefossé ve své knize Aromaterapie: esenciální oleje-rostlinné oleje.
Obsah článku
- Co je aromaterapie?
- Historie aromaterapie
- Jak funguje aromaterapie?
- Způsoby aplikace aromaterapie
- Zásady bezpečné aromaterapie
- Nejlepší esenciální oleje do aroma difuzérů
- Kdo je aromaterapeut?
- Aromaterapie podle toho pro koho je určena
- Aromaterapie podle místa použití
- Aromaterapie podle problému
- Aromaterapie pro začátečníky
- Doplňky aromaterapie
- Shrnutí článku
“Aromaterapie bez masáže je jako orchestr bez dirigenta.”
R. Tisserand
Co je aromaterapie?
Donesl vám manžel kytici růží a vy jste pocítili její nádhernou vůni? Připravili jste si speciální citrónovou limonádu na vaši letní terasu a ucítili jste v kuchyni svěží vzduch? Právě jste prošli procesem, který se jmenuje aromaterapie. Smysl aromaterapie však není jen o tom, že inhalujeme vůni esenciálních olejů. Aromaterapie ve své podstatě znamená to, že využíváme jejich pozitivních terapeutických účinků. V jednoduchosti to znamená, že aromaterapie je využívání esenciálních olejů jakýmkoli způsobem, například: rozptylování pomocí aroma difuzéru, lokální aplikace na pokožku těla po zředění se základním nosným olejem, napařování, vodní lázeň, obklady či esenciální masáže.
Historie aromaterapie
Rozdíl mezi aromaterapií v minulosti a dnes je zásadní, ale přece v něčem stejný. V minulosti nikdo nevěděl, že ji vlastně využívá, neboť tento termín byl znám až začátkem 20. století. Přesto se aromaterapie využívala již 4 000 let před Kristem. Využití aromaterapie mělo omezené možnosti a základní využití.
I. Aromaterapie v minulosti
Staří Egypťané vyráběli různou kosmetiku, medicínu či parfémy s použitím esenciálních olejů. Řekové a Římané ji využívali při různých náboženských, rituálních či hygienických aktivitách. Později to byl řecký vědec Hippokrates, kdo dával do popředí medicínské využití esenciálních olejů.
V minulosti nikdo nepoužíval slovo aromaterapie. Lidé neměli možnost využívat oleje z těchto rostlin. Využívaly se jen celé kořínky, listy, květiny, pryskyřice. Ty byly buď namáčené nebo drcené či pálené.
II. Moderní aromaterapie
Moderní aromaterapie vznikla na začátku 20. století díky francouzskému vědci Gatefossé, kterého jsme zmiňovali výše. Lidská vynalézavost a šikovnost vedla k různým destilačním procesům, které dokázaly extrahovat přírodní organické sloučeniny obsažené v rostlinách. Díky těmto moderním technologiím dnes můžeme využívat síly esenciálních olejů z různých rostlin, bylin a ovoce v olejové podobě. I když je aromaterapie považována za alternativní medicínu, vědci a aromaterapeuti se snaží stále více využít její síly pro různá novodobá onemocnění či problémy. Různé studie její efektivnost potvrzují stále více. Přesto se esenciální oleje a aromaterapie nemohou považovat za náhradní léčbu onemocnění. Aromaterapie je ovšem vhodným doplňkem a prevencí, kterou využívají lidé po celém světě.
Jak funguje aromaterapie?
Aromaterapie je proces, kdy se přírodní látky v podobě esenciálních olejů dostávají do našeho těla. Tento proces může být buď prostřednictvím vůně nebo přes pokožku neboli lokálně.
Aromaterapii můžeme rozdělit podle jejího efektu na náš organismus:
- fyziologický efekt (vnitřní orgány)
- psychologický efekt (mozek)
I. Fyziologický efekt aromaterapie
Fyziologického efektu aromaterapie je dosaženo aplikací esenciálních olejů přímo na pokožku těla po zředění se základním nosným olejem. Takto zředěné esenciální oleje vnikají do jemných buněk pokožky, somatických tkání a následně do celého těla. Zdravá pokožka přináší pro naše tělo pocit pohody a celkového zdraví. Kůže je jako stěna, která odděluje naše vnitřní orgány od vnějšího světa. Hraje významnou roli a chrání nás před:
- chladem
- teplem
- ztrátou vody
- UV zářením
Proces fyziologického efektu aromaterapie
Po vmasírování esenciálních olejů do pokožky se aktivují tepelné receptory, které mají schopnost ničit bakterie, viry či jiné mikroorganismy. Vždy je však třeba mít na paměti, že esenciální oleje jsou silné koncentrované látky, které mohou naši pokožku snadno podráždit. Každá buňka v našem těle má vnější, ale i vnitřní vrstvu, tzv. buněčná membrána, která se skládá ze dvou vrstev tuku. Pokožku přitahuje tuk (lipofilní) a naopak odpuzuje vodu (hydrofobní). Zkuste si jen představit, co by se dělo, kdyby to bylo naopak – například ve sprše. Pokud by naše pokožka měla ráda vodu a absorbovala veškerou tu vodu ze sprchy jako půda. Jednoduše bychom se nafoukli jako balón, proto buďme rádi, že tomu tak není.
Esenciální oleje jsou také tvořeny těkavými lipidy (tuky) a jsou lipofilní, což znamená, že je přitahují jiné lipidy (tuky). V jednoduchosti to tedy znamená, že esenciální oleje jsou přitahovány naší pokožkou.
Co se děje, když se esenciální olej dotkne pokožky?
Při aplikování esenciálních olejů na pokožku dochází ke střetu s její vnější vrstvou, která se nazývá epiderma. Epiderma je ochranná vrstva, která chrání naši pokožku před vstupem do těla.
Většina esenciálních olejů má problém přejít přes tuto první vrstvu, protože jejich molekulární složení chemických složek je příliš velké a nedokážou proniknout přes tuto stěnu. Znamená to, že takové esenciální oleje budou mít spíše dobrý účinek na povrchové hojení a ochranu kůže.
Existují však také esenciální oleje, které jsou tvořeny velmi malými molekulami a ty nemají problém proniknout do pokožky těla, krevního oběhu a celého těla.
Ne všechny esenciální oleje jsou však stejné. Ne všechny esenciální oleje jsou vhodné pro lokální aplikaci na kůži. Některé jsou složeny z příliš malých molekul. monoterpeny. Pokud jsou příliš malé nedokážou proniknout do pokožky v dostatečném množství a mnohé z nich se jednoduše vypaří do ovzduší. Mezi takové esenciální oleje patří například citrusové nebo borové.
Existujú však aj také esenciálne oleje, ktorých molekuly sú väčšie a ťažšie tzv. sesquiterpény. Takéto esenciálne oleje dokážu preniknúť hlbšie do pokožky tela.
Co se děje, když se esenciální olej dostane do krevního oběhu?
Esenciální oleje tak jako mnohé jiné látky jsou pro tělo cizí (včetně jakýchkoli léků). Tyto látky, které vstupují do těla, nejsou určeny k tomu, aby v něm zůstaly. Zde přichází na scénu lidská játra, jejímž hlavním úkolem je detoxikace a proces odstranit tyto látky ven z těla. Avšak pokud celý tento proces proběhne esenciální olej, má dostatek času na to, aby dokázal svými účinky ovlivnit naše tělo. Tento vliv může trvat několik minut, hodin ale i dní v závislosti na typu a množství oleje, jakož i místa aplikace.
Je to stejné jako u lécích. Doktor je předepíše a řekne vám abyste je užívali každých XY hodin, že? Je to proto, že takový časový úsek trvá našemu tělu, dokud tuto látku dostane z těla ven. Totéž platí i pro esenciální oleje. Pokud chceme, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku, je třeba nanášet esenciální olej zředěný se základním nosným olejem několikrát denně pro požadovaný účinek.
II. Psychologický efekt aromaterapie
Psychologického efektu aromaterapie je dosaženo dýcháním esenciálních olejů. Jsou to čichové receptory, které v tomto případě hrají významnou roli. Čich je nejemocionálnější smysl lidského těla. Pomáhá nám při těchto činnostech:
- ochranná funkce před nebezpečím (plyn)
- vyhledávání potravy (vůně z kuchyně)
- sexuální funkce – feromony (pocit lásky)
- obranná funkce – kýchání
- je signálem příchozích nemocí
Proces psychologického efektu aromaterapie
Psychologický efekt aromaterapie nastává při vdechování esenciálních olejů. Čichový systém člověka zahrnuje 4 základní části:
- sliznici nosu
- řasy (rozšíření nervových vláken)
- čichové buňky
- čichová žárovka (umístěná v mozku)
Při dýchání se molekuly vůně zachycují a rozpouštějí ve sliznici. Následně je mohou zpracovat jemné chloupky – řasy. Čichové buňky se nacházejí v horní části nosní dutiny a zasahují do limbického systému mozku, ve které leží:
- amygdala
- septum
- hypokampus
- přední talamus
- hypothalamus
Amygdala a hypokampus analyzují příchozí informace a vyvolávají vzpomínky.
Talamus vylučuje encefaliny, které pomáhají zmírnit špatnou náladu.
Hypofýza stimuluje hormony spojované s reprodukcí, porodem, růstem a metabolismem. Hypofýza je také prostředkem přenosu signálů bolesti a stimuluje pocity euforie.
Nervový a endokrinní systém spolupracují na řízení všech funkcí lidského těla. Z tohoto důvodu je jasné proč se inhalace mezi odborníky považuje za nejúčinnější způsob používání esenciálních olejů.
Nejlepší esenciální oleje pro pokožku těla
Způsoby aplikace aromaterapie
Aromaterapie, jak jsme již zmínili, je jakýkoli bezpečný způsob využívání esenciálních olejů ve prospěch našeho těla. Známe různé způsoby jak aplikovat esenciální oleje, ale nejzakládanější dělení aromaterapie je:
- inhalování (vdechování vodní páry v kombinaci s esenciálním olejem pomocí aroma difuzéru)
- lokální aplikace (přímo na pokožku těla po zředění se základním nosným olejem)
- vnitřní užívání
I. Lokální aromaterapie
Lokální aromaterapie je druhý nejčastější způsob aplikace esenciálních olejů. Základním principem takové aromaterapie je tekutá aplikace esenciálních olejů. Lokální aromaterapie je vhodná pokud máme konkrétní místo na těle, které nám činí problémy například. bolest svalů, kloubů či těžké dýchání na hrudi. Tato aromaterapie zajišťuje průnik aromaterapeutických účinků esenciálních olejů do našeho těla skrz pokožku. Esenciální oleje je nutno před použitím přímo na pokožku ředit se základním nosným olejem.
Doporučení pro lokální aplikaci aromaterapie:
- před aplikací provést alergický Patch test (aplikovat malé množství a kontrolovat zda nedojde k alergické reakci)
- esenciální oleje ředit se základním nosným olejem
- využívat esenciální oleje jemněji k pokožce
- potírat bolavé nebo citlivé místo několikrát denně
- vždy dodržovat hygienická pravidla
Nejlepší nosné oleje pro lokální aromaterapii
II. Aromatrapie prostřednictvím aroma difuzéru
Aromaterapie difuzérem je nejčastější a nejbezpečnější způsob používání esenciálních olejů. Tento typ aromaterapie je založen na difúzování vodní páry v kombinaci se 100% přírodním esenciálním olejem. Vodní výpary vnikají do našeho těla přes nos a prostřednictvím čichových receptorů dále do celého našeho těla. Aromaterapie difuzérem je vhodná při usínání, relaxování, cvičení jógy či při jakékoli jiné činnosti, která nevyžaduje naši plnou pozornost a koncentraci.
Aromaterapie difuzérem není limitována místem. Aroma difuzér můžeme používat kdekoli:
- v domácnosti
- v autě
- v kanceláři
- kdekoli s sebou
Nejlepší aroma difuzéry pro bezpečnou aromaterapii
Probíhají různé výzkumy a polemiky, zda je lokální aromaterpie rychlejší a účinnější na naše tělo oproti difúzování. Náš názor je takový, že obě způsoby jsou účinné. Podle nás však záleží na tom, jaký máme cíl.
Pokud chceme jen pasivně vdechovat esenciální oleje a na základě toho využívat aromaterapeutických účinků, rozptylování oleje pomocí aroma difuzéru je naprosto v pořádku. Pokud je našim zájmem pomoci drobnému problému, například uvolnit dýchání, ošetřit bolestivé svaly či část pokožky, pak doporučujeme lokální aplikaci esenciálních olejů. Obě typy aromaterapie mají své zákonitosti a doporučení.
Doporučení pro aromaterapii difuzérem:
- dávkování esenciálního oleje podle objemu vody (100 ml vody / 2-3 kapky esenciálního oleje)
- aroma difuzér umístit na pevný povrch
- ultrazvukový difuzér dát mimo dosah dětí (difuzer není hračka)
- vzdálenost od difuzéru podle potřeby
10 způsobů, jak používat přírodní esenciální oleje
Zásady bezpečné aromaterapie
Aromaterapie nám může pomoci, ale také uškodit. Při každém využívání aromaterapie je důležité dodržovat bezpečné používání esenciálních olejů a způsoby aplikace. Aromaterapie není určena pro každého. Pokud si nejste jisti, zda je aromaterapie pro vás bezpečná, doporučujeme vám poradit se se svým ošetřujícím lékařem.
Pro bezpečné používání aromaterapie je třeba se řídit doporučením odborníků. Faktory, které je třeba zvážit při aromaterapii:
- věk osoby (je rozdíl používat esenciální olej pro školáka či dospělého)
- aktuální zdravotní stav (výrazné zdravotní problémy)
- aktuální používání léků (některé léky jsou v kontraindikací s esenciálními oleji)
- chemické složení a čistotu olejů (vždy používat ověřené prodejce a výrobce, používat pouze 100% čisté a přírodní esenciální oleje)
způsob aplikace aromaterapie (aromaterapie difuzérem, koupelí, obklady, masáží) - délku aromaterapie (přerušovaná aromaterapie)
- dávkování esenciálního oleje (řídit se podle toho jakou aromaterapii využíváme)
- alergické reakce jedince (třeba být obzvláště opatrný pokud člověk trpí výraznými alergickými reakcemi)
Výhody a účinky aromaterapie
Aromaterapie je doplňující terapie. Nedokáže léčit onemocnění, je však vhodnou alternativou k řešení drobných obtíží a prevencí proti onemocnění zejména během sezónních onemocnění. Bylo prokázáno, že vhodně aplikovaná aromaterapie pomáhá při:
- nevolnost a bolest části těla
- úzkost, neklid, stres či deprese
- únava a nespavost
- bolest svalů a hlavy
- problémy s krevním oběhem
- menstruační problémy
- problémy v menopauze
- vypadávání vlasů
- kožní problémy
- dýchací potíže
Vedlejší a nežádoucí účinky aromaterapie
Aromaterapie s sebou přináší také vedlejší účinky, které mnoho lidí nepovažuje za důležité. My si ale myslíme opak. Chceme-li si aromaterapii užívat a vytěžit z ní co nejvíce, doporučujeme mít o jejích rizicích dostatek znalostí. Dostatek znalosti nám pomůže vyhnout se nepříjemným následkům.
Nežádoucí účinky aromaterapie mohou být:
- některé oleje mohou mít jedovaté účinky
- citrusové oleje, které byly vystaveny slunečnímu záření způsobují fototoxicitu
- neředěné esenciální oleje aplikované na pokožku způsobují alergické reakce
- nepoužívat esenciální oleje vnitřně (diskutabilní téma)
- rozptylovat esenciální oleje aroma difuzérem v dobře větrané místnosti
Nejlepší esenciální oleje do aroma difuzérů
Esenciální oleje do aroma difuzérů se používají pro různé účely od dezinfekce vzduchu v bytě a autě, k vytvoření atmosféry pro uvolnění a relaxaci, pro různé bolesti jako bolest hlavy, bolest břicha či jednoduše pro uvolnění dýchání a klidný spánek.
Kdo je aromaterapeut?
Aromaterapeut je člověk, který se specializuje v oboru aromaterapie. Aromaterapeut využívá esenciální oleje při alternativní formě použití jejich terapeutických účinků při různých fyzických problémech, chorob či psychických poruch jedinců. Mezi základní náplň práce aromaterapeuta patří:
- konzultace s pacienty
- identifikace vhodných esenciálních olejů
- plánování a vysvětlení terapeutického léčení
- vytváří směsi esenciálních olejů podle potřeby
- aplikace esenciálních olejů
- neustálé vzdělávání se ve svém oboru (znalost nejnovějších trendů a výzkumů)
Aromaterapie podle toho pro koho je určena
Aromaterapie je používání esenciálních olejů ve prospěch člověka. Nejlepší výsledky má aromaterapie pokud jsou dodržovány všechny zásady a doporučení při používání esenciálních olejů. Aromaterapie může být použita pro:
- pro dospělé
- pro děti
- pro domácí zvířata
Nesmíme však zapomínat, že ne každý olej je bezpečný pro děti, domácí zvířata či dospělou osobu, která má příznaky závažných onemocnění nebo je těhotná. Proto vám radíme, pokud si nejste jisti, raději se informujte u svého ošetřujícího lékaře.
I. Aromaterapie pro dospělé
Aromaterapie pro dospělé je založena na dodržování bezpečných zásad používání esenciálních olejů. Faktory, které je třeba zvážit u dospělé osoby:
- věk
- aktuální zdravotní stav (těhotenství, závažná onemocnění)
- používání léků
- alergie
II. Aromaterapie v těhotenství
Aromaterapie v těhotenství je velmi kontroverzní téma zejména během prvních 3 měsíců těhotenství. Někteří lidé se obávají, že používání esenciálních olejů lokálně na pokožku může proniknout placentou a poškodit plod. Naopak, podle studií některé esenciální oleje mohou pomoci snížit strach a úzkost z porodu.
III. Aromaterapie pro děti
Aromaterapie pro děti je stejně zajímavá a kontroverzní jako aromaterapie v těhotenství. Ve všem je však třeba zachovat si zdravý rozum. obecně však platí, že děti zvláště pokud jde o lokální aplikaci esenciálních olejů:
- mají jemnější a tenčí pokožku
- játra nejsou dokonale vyvinuta
- mají méně odolný imunitní systém
- používat jemnější koncentraci esenciálních olejů
Pokud používáme esenciální oleje pro děti je třeba rozlišovat jejich věk. V prvních třech měsících by se neměly esenciální oleje vůbec používat. Po třech měsících můžeme aplikovat esenciální oleje dostatečně zředěné v nosném oleji nebo difuzérem. Od tří měsíců můžeme používat kadidlo, heřmánek, růže, slaměnka, čajovník a citrón. Tyto esenciální oleje patří mezi nejjemnější esenciální oleje. Při lokální aplikaci doporučujeme používat esenciální oleje v bezpečném poměru ředění mezi 0,5-2,5 %.
Bezpečné ředění esenciálních olejů si můžete prohlédnout v naší tabulce.
Oleje značky Plant Therapy s označením KidSafe jsou jemnější a bezpečné pro děti od 2 let.
IV. Aromaterapie pro domácí zvířata
Domácí zvířátka jsou součást naší rodiny, nebojte známe to! Víme také, že pro naši rodinu chceme to nejlepší. Častokrát však svojí nevědomostí umíme ublížit i našim domácím zvířátkům. Aromaterapie pro domácí zvířátka existuje a lze ji používat zejména pro koně a pejsky. Pokud si nejste jisti esenciálním olejem doporučujeme se poradit se svým ošetřujícím zvěrolékařem popřípadě se zvěrolékařem školeným na aromaterapii pro domácí zvířata.
U zvířat dodržujte tyto principy aromaterapie:
- používejte esenciální oleje pro domácí zvířata výhradě s označením PetSafe nebo PupPony
- esenciální oleje skladujte mimo dosah dětí a zvířat
- nepodávejte zvířatům esenciální oleje vnitřně
- zvířata si často líží část srsti na kterou byl esenciální olej aplikován (není to problémem, ale pro jistotu pozorujte své zvířátko či nenastanou nějaké nežádoucí vedlejší účinky)
- nepodávejte esenciální oleje v blízkosti očí, pohlavních orgánů, uší, nosu či úst
- nikdy nepoužívejte esenciální oleje na zvíře neředěné se základním nosným olejem
- v případě problému vyhledejte zkušeného veterináře
Denně se setkáváme s otázkou, zda lze používat esenciální oleje i pro jiná zvířata. Naše odpověď je bohužel ne protože jiná zvířata nemají vyvinutý čichový systém na takové úrovni, aby to bylo pro ně bezpečné. Navíc některá zvířátka nemají vhodné enzymy, které by dokázaly zpracovat látky obsažené v esenciálních olejích.
Aromaterapie není bezpečná pro tato zvířata
Kočky – kvůli velmi citlivým metabolickému systému esenciální oleje pro kočky nepoužívají.
Ryby a plazi – aromaterapie se pro ně nepoužívá kvůli jejich hodnotám pH a vodnímu prostředí.
Ptáci – aromaterapie pro ně není možná z důvodu respiračních a metabolických systémů.
Domácí hlodavci a malé savce – na toto téma není k dispozici dostatek výzkumu
Aromaterapie podle místa používání
Aromaterapii lze využívat téměř kdekoli. Způsob jejího používání je však limitován i podle místa. Není totiž možné využívat každý typ aromaterapie kdekoli a zároveň ne každý esenciální olej je vhodný na každém místě. Obecně však platí, že aromaterapie je dostupná pro každého.
Asi těžko bychom využívali aromaterapii masáží v autě, nebo typ esenciálních olejů pro meditaci a relaxaci během jízdy autem, kdy prioritou je soustředit se na bezpečné řízení. Aroma difuzér patří mezi nejoblíbenější a nejčastější způsob využívání aromaterapie.
Aromaterapie je vlastně proces, který ovlivňuje naši náladu, emoce či celkovou pohodu v prostředí, ve kterém se nacházíme. V domácnosti si rádi zrelaxujeme, v autě jsme raději soustředěni a v kanceláři potřebujeme být nabuzeni a podat kvalitní pracovní výkon.
Aromaterapie v bytě
Byt je ideální místo, kde si můžeme vychutnávat jakoukoli formu aromaterapie, která nám právě vyhovuje. Masáž, inhalace, esenciální koupel či jednoduché rozptylování 100% přírodních esenciálních olejů aroma difuzérem je jednodušší a snazší pro přípravu. Byt je pro nás přirozeným místem, kde se cítíme komfortně a bezpečně, což znamená, že se můžeme na proces aromaterapie více soustředit a v konečném důsledku využívat 100% aromaterapeutický účinek esenciálních olejů.
Aroma difuzér v bytě
Ideální aroma difuzér do bytu je takový, který má ultrazvukovou technologii, vyšší objem vody a jednoduchou manipulaci. Pokud hledáme aroma difuzér pro děti tak je třeba dbát i na vzhled a funkce, které našim ratolestem pomohou lépe si vychutnat proces aromaterapie. změna světélek, příjemná jemná melodie, časovač zapínání a vypínání, pojistka samostatného vypnutí či celkový vizuál aroma difuzéru.
Pro dokonalý požitek si vyberte nejlepší vůně do bytu, jejichž používání se stane vaším rituálem každý den. Pro miminka a novorozence od 3 měsíců máte možnost využívat esenciální oleje, které patří mezi nejjemnější. V případě, že máte předškoláka existují také KidSafe esenciální oleje pro děti od 2 let.
Aromaterapie v autě
Díky technologiím si můžeme aromaterapii vychutnávat iz pohodlí našeho auta ať už cestou do práce nebo během výletu s rodinou. Při aromaterapii v autě platí víceméně stejné zásady jako v domácnosti. Jedním z důležitých faktorů je to, abychom nenechávali své esenciální oleje v autě zejména během letních měsíců, kdy jsou auta vystavena enormním teplotám, které vaše oleje znehodnotí. Zároveň se tyto oleje stávají pro naše tělo nebezpečné.
Aroma difuzér do auta
Aroma difuzér do auta může být aktivní, ale také pasivní. Aktivní USB difuzér má ultrazvukovou technologii a umožňuje vám využívat aromaterapii během jízdy (dokonce bez potřeby jej mít na kabely), nebo si jej můžete vzít s sebou na piknik do přírody na deku. Pasivní aroma difuzér je založen na pasivním vypařování esenciálního oleje, který nakapete na jeho tyčinku. Zakládá se na ventilaci jakéhokoli auta a vy sami si dokážete regulovat intenzitu aromaterapie pomocí ventilace.
Používání aroma difuzéru v autě vyžaduje nejlepší vůně do auta, které jsme pro vás vybrali v závislosti na tom, zda potřebujete uklidnění, zvýšit pozornost a soustředění, vytvořit si svěží atmosféru nebo jednoduše potlačit žaludeční nevolnosti, které mívají často děti při delší cestě autem.
Aromaterapie v kanceláři
V dnešní době máme na výběr spoustu esenciálních olejů. Ne všechny jsou určeny pouze k prevenci či léčení. Mnohé z nich se vhodně využívají i tehdy, chceme-li naše tělo nabudit a dopřát mu aktivní soustředění a pozornost, která je vyžadována zejména během pracovní doby. Esenciální oleje jsou tedy vhodným pomocníkem iv kanceláři. Dokáží provonět místnost a zároveň vašeho kolegu či zaměstnance vypnout k lepším výkonům.
Praktický USB aroma difuzér v kanceláři
Kancelář je většinou menší místnost, kde bude postačovat difuzér s menším rozsahem pokrytí a objemem vody. Jelikož v office se využívají počítače ideální je mít difuzér přímo u něj. USB difuzér je tím pádem ideálním řešením, protože aromaterapii můžete mít přímo pod nosem. Vhodný je i klasický Basic aroma difuzér, který je-li uložen na skříňce si ani nevšimnete. Je naprosto tichý a svou činností nebude nikoho při práci vyrušovat.
Aromaterapie podle problému
Znamená to, že esenciální oleje můžeme používat nejen k provonění bytu, ale také k ochraně našeho zdraví. Aromaterapie je terapie vůní, tedy jistá forma alternativního léčení, prevence a ochrany před vnějšími vlivy, které způsobují našemu tělu nepříjemné pocity, bolesti a potíží. Aromaterapie esenciálními oleji se používá celosvětově zejména pro tyto účely:
- zmírnění a potlačení různých typů bolesti
- na různé typy emocí od relaxu, zklidnění až po ADHD
- k řešení kožních problémů (akné, ekzém, strie, psoriáza)
- prevence a ochrana různých zdravotních problémů
- jednoduše pro přírodní dezinfekci a úklid bytu
Aromaterapie pro začátečníky
Využívání aromaterapie není vůbec náročné a zvládne to opravdu každý. Pokročilí uživatelé esenciálních olejů vytvářejí různé směsi esenciálních olejů či vlastní recepty přírodní kosmetiky. Pro začátečníky je vhodné začít nejčastěji používanou a nejbezpečnější formou aromaterapie prostřednictvím aroma difuzéru. Do difuzéru přidáte vodu, pár kapek esenciálního oleje, zapnete si svoji aroma difuzéru a vychutnáváte si krásnou přírodní vůni s pozitivními účinky na vaše tělo. Pro začátečníky aromaterapie jsou užitečné cenově výhodné startovací boxy aromaterapie, kde je kombinace nejlepších esenciálních olejů a profesionálních aroma difuzérů.
Doplňky pro moderní formu aromaterapie
Pro efektivní a moderní formu aromaterapie potřebujete kvalitní doplňky aromaterapie, které nám pomáhají při manipulaci s esenciálními oleji, jejich kapáním, otevíráním či bezpečným skladováním v úložném boxu a ochrannou lahvičkou z jantarového skla.
Shrnutí článku o aromaterapii
Aromaterapie se využívá po celém světě, její výjimečné účinky již pocítilo mnoho lidí od novorozenců, dětí až po dospělé lidi. Nejčastější a nejbezpečnější formou aromaterapie je používání aroma difuzéru. Aromaterapie se používá ke zmírnění různých bolestí, kožní problémy, zdravotní problémy či jako doplněk při cvičení yogy a pilates nebo do sauny a wellness. Dopřejte sobě a své rodině kouzelný dotek přírody a mějte i vy doma zdravě a voňavě.
Sdílejte tento článek, pomůžete ostatním při získávání kvalitních informací o esenciálních olejích a jejich bohatém využití kdekoli. Najdete nás také na populární sociální síti Facebook nebo virálním Instagramu.