Certifikát kvality dnes patří mezi důležité součásti prodeje specifických typů produktů jako elektronika, hračky, různé zdravotní pomůcky, ale také esenciální oleje a nosné oleje. Certifikáty udělují mezinárodní instituce, které mají kvalitní přístroje a kvalifikované pracovníky, kteří testují produkty z pohledu používání a bezpečnosti pro člověka, zvířata či domácnost.
Co znamená certifikát kvality?
Certifikát kvality produktu nebo kvalifikace produktu je proces certifikace toho, že určitý produkt prošel testy výkonu a testy zajištění kvality a splňuje kvalifikační kritéria stanovená ve smlouvách, předpisech nebo specifikacích (někdy nazývaná „certifikační schémata“) v procesu certifikace produktu. Pokud produkt projde určenými testy, následně mu je přidělen příslušný certifikát kvality, který odráží hodnoty produktu. Známe různé typy certifikátů a jejich udělování závisí na typu produktu.
Proč jsou certifikáty kvality důležité?
Certifikáty kvality jsou důležité nejen pro koncového spotřebitele tedy zákazníka, ale také pro samotného výrobce produktu. Certifikát kvality ujišťuje zákazníka o jeho kvalitně a hlavně o bezpečnosti. Certifikáty kvality jsou někdy rozhodujícím faktorem, který ovlivňuje zákazníka pro zakoupení produktu. Absence adekvátního certifikátu kvality neznamená hned, že produkt je nekvalitní a nebezpečný, ale snižuje jeho hodnotu v očích potencionálního zákazníka. Všechny společnosti se snaží získat takové certifikáty kvality, aby odrážely hodnotu jejich zboží a produktů.
Je však třeba si uvědomit, že certifikát kvality musí být udělen pouze nezávislou mezinárodní institucí, která se reálně zabývá příslušným testovacím procesem, například Coalition for Consumer Information on Cosmetics (CCIC), Earth Kosher, Cosmetic GMP, Ecocert a jiné. Některé společnosti v zájmu vyššího prodeje vyvinuly vlastní testovací proces, který nelze považovat za hodnocení nezávislé mezinárodní instituce, protože jde o hodnocení produktů vlastními zaměstnanci. Jedním z takových prodejců je dōTerra a jejich CPTG certifikát (Certified Pure Therapeutic Grade). Jedná se o označení terapeutické třídy, která prostě neexistuje. Jedná se pouze o marketingový tah v zájmu zvýšit prodeje a zisky.
Jaké certifikáty kvality existují pro esenciální oleje?
Pro esenciální oleje existuje hned několik důležitých certifikátů kvality, které může získat výrobce olejů pro své produkty. Některé certifikáty se získávají snadněji, jiné těžší a některé certifikáty jsou tak velmi specifické, že je nevlastní ani největší společnosti na světě.
Mezi nejdůležitější certifikáty, které potvrzují kvalitu, bezpečnost a nezávadnost esenciálních olejů patří:
- GC/MS test
- USDA Organic (ECOCERT)
- Leaping Bunny
- GMP certifikát
- Kosher certifikát
Vždy pokud se budete chystat nakupovat esenciální oleje nejvyšší kvality, ptejte si od prodejce výše uvedené certifikáty, které by vám měl umět dokládat, pokud tvrdí, že prodává 100% přírodní esenciální oleje nejvyšší kvality. Pokud je prodejce neumí dokladovat byli bychom opatrní s nákupem, jelikož můžete nevědomky nakoupit nečisté a pančované esenciální oleje, které mohou mít syntetická aditiva v lahvičce.
Certifikáty kvality esenciálních olejů Plant Therapy
Společnost Plant Therapy dokladuje kvalitu, bezpečnost a účinnost svých esenciálních olejů níže uvedenými certifikáty kvality, které jsou testovány třetími stranami. Mezinárodní testovací společnosti z důvodu bezchybnosti esenciálních olejů Plant Therapy proto vydaly certifikát kvality, který vám je k dispozici k nahlédnutí po klepnutí na tlačítko >>> Ukázat certifikát.
Tyto certifikáty kvality byly a vždy budou veřejně dostupné, neboť společnost Plant Therapy nemá co skrývat před svými zákazníky.
GC/MS test patří mezi nejdůležitější testování kvality esenciálních olejů nezávislou třetí stranou. GC/MS zkratka znamená Gas chromatography / Mass spectrometre v překladu tedy plynová chromatografie a hmotnostní spektrometrie. Jedná se o zkušební metodu, která kombinuje plynovou chromatografii a hmotnostní spektrometrii pro identifikaci různých látek v kapalném nebo těkavém vzorku. Jedná se o velmi šetrnou testovací metodu, která dokáže zachytit a vyhodnotit i ty nejjemnější chemické složení.
Pomocí GC/MS testu tedy umíme přesně určit kompletní chemické složení esenciálního oleje a zjistit, zda obsahuje pouze přírodní sloučeniny nebo i syntetické látky. V případě, že olej obsahuje syntetické látky, uvidíte je v PDF analýze konkrétního oleje. A toto je ten důvod, proč je důležité ptát se prodejce na GC/MS test. V našem případě jsme jako příklad uvedli GC/MS test analýzu přírodního esenciálního oleje Kamilka.
Plynová chromatografie
Plynová chromatografie je prvním krokem GC/MS analýzy. Plynová chromatografie může být prováděna také jako samostatný test s cílem určit čistotu látky nebo oddělit různé složky směsi. K provedení plynové chromatografie vědci nejprve vstříknou analyt, kapalný nebo plynný vzorek, do plynového chromatografu, který dokáže oddělit různé sloučeniny ve vzorku a identifikovat tak každou sloučeninu ve vzorku na základě jeho elučního času (časový interval, který uplyne od nadávkování látky do chromatografické po signál, který zachytí průchod přes danou látku) a schopnost interakce se stacionární fází. K tomuto procesu se nejčastěji využívá interní plyn jako helium nebo dusík.
Hmotnostní spektrometrie
Po provedení plynové chromatografie se vzorek analýzy GC/MS podrobí hmotnostní spektrometrii. Hmotnostní spektrometrie může být prováděna také jako samostatná technika pro měření poměrů hmotnosti k náboji. Při hmotnostní spektrometrii se vzorek vstříkne do hmotnostního spektrometru a plní se elektrony, které způsobují, že se některé molekuly vzorku rozpadnou na tzv. nabité fragmenty. Tyto fragmenty lze dále oddělit jejich zrychlením a vystavením elektrickému nebo magnetickému poli. Takto fragmentované ionty a molekuly mohou být následně odděleny podle svého poměru hmotnosti k náboji. Takto oddělené ionty a molekuly tedy mohou vědci bez problémů identifikovat a zapsat jako výsledek GC/MS testu.
USDA Organic označení znamená, že rostlina, potravina či jiný zemědělský produkt byl vyroben schválenými metodami, které přesně popisují normy, specifické požadavky při jejich pěstování a zpracování. Tyto normy musí být ověřeny akreditovaným zástupcem USDA instituce předtím, než budou takové produkty označeny za organické. V případě, že produkt označený jako USDA Organic nesplňuje normy USDA, může být výrobci udělena finanční pokuta. USDA certifikát tedy znamená, že všechny naše výrobky jsou bez GMO a škodlivých pesticidů. Esenciální oleje jsou tedy certifikovány prostřednictvím ECOCERT ICO. Můžete si tak být jisti, že svým nákupem pomáháte chránit vzácné přírodní zdroje rostlin a snižujete znečišťování životního prostředí.
Leaping Bunny je jediný mezinárodní certifikát se zárukou, že produkt ani jeho jednotlivé ingredience nebyly testovány na zvířatech. Jedná se o nejdůvěryhodnější certifikát, který zaručuje, že prodejce ani externí dodavatelé netestovali dílčí produkty na zvířatech v žádné formě. Leaping Bunny z anglického překladu “skákající králík” je symbolem všech zvířat, která hrají u výrobců kosmetiky, osobní hygieny a čistících prostředků významné postavení, protože se ve velkém využívaly pro testy a kombinace chemických látek, aby se zabránilo případným škodlivým účinkům na člověka. Leaping Bunny byla založena v roce 1996 několika organizacemi ve Francii, která vytvořila jednotný mezinárodní standard a mezinárodně uznávané platné logo s králíkem. Na Slovensku také známé ve formě přísloví – “pokusný králík”.
Jsme nadšeni, že společnost Plant Therapy vyvinula maximální úsilí pro dosažení tohoto certifikátu, který je obecně velmi náročné získat a udržet. Velmi dobrým příkladem mohou být velké společnosti, které takový certifikát dodnes nevlastní, například Gucci nebo Dior, ale věřili byste tomu?
GMP certifikát, anglicky Good Manufacturing Practices v překladu Správná výrobní praxe, popisuje co musí výrobce splňovat – od přísad, výrobního procesu až po balení a označování. Jedná se o výrobní praxi, která patří k mezinárodně uznávaným nejvyšším standardům. GMP certifikát je udělován společností SGS, která je světovým lídrem v oblasti GMP certifikace třetí stranou. Norma ISO 22716 tedy zajišťuje to, aby se esenciální oleje Plant Therapy vyráběly a kontrolovaly podle norem, které zajišťují v každém kroku výrobního procesu řádné a důsledné dodržování správných výrobních postupů. Společnost Plant Therapy dodržuje tyto normy, čehož výsledek byla udělena GMP certifikace.
Kosher certifikace je proces, kterým společnost zajišťuje, že všechny složky, které se používají k výrobě produktu jsou vhodné ke konzumaci pro židy. Košer je také označení náboženské dietní praxe, která má kořeny v židovské tradici. Kosher certifikace je povinná pro potravinářské, kosmetické výrobky, jakož i esenciální oleje vyvážené do USA, Izraele a Evropy. Cílem této kosher certifikace je zabránit křížové kontaminaci určitých typů produktů jako je mléko, maso, ryby, jedlý olej, esenciální olej a jiné. Pokud je produkt společnosti certifikován jako Kosher, můžete si být jisti, že dodržuje přísnou politiku potravinových zákonů včetně čistoty a kvality.
NAKUPUJ ZDRAVO A VOŇAVO
Dopřejte si nejvyšší standard kvality přírodních a čistých esenciálních olejů Plant Therapy.Výhody esenciálních olejů Plant Therapy
100% Pure
KidSafe oleje
PetSafe
NON GMO
Vegan Free
Odpovědi na vaše nejčastější dotazy
Esenciální oleje jsou přírodní aromatické sloučeniny, které se běžně vyskytují v rostlinách různého typu. Vyrábějí se nejčastěji procesem důsledné destilace z různých částí rostlin (stonky, květiny, listy, kořeny, kůra, plody) přičemž si uchovávají své terapeutické vlastnosti. Každý z esenciálních olejů má své výjimečné účinky a jejich podmanivá vůně působí na všechny naše smysly.
Aromaterapie je tedy jakákoli forma využívání těchto přírodních esenciálních olejů a jejich pozitivních účinků ve prospěch lidského těla. (inhalace, masáž, koupel, obklady, zábaly, pečení a vaření, v kosmetice, dezinfekce a úklid domácnosti, provonění a odstranění nepříjemných pachů)
Esenciální olej je 100% přírodní produkt vyrobený z přírodního materiálu, bez chemických a jiných syntetických přísad a parabenů, které jsou škodlivé pro lidský organismus. Esenciální oleje mají mnoho pozitivních účinků na lidské tělo a jsou nejpoužívanější ze všech olejů v moderní aromaterapii.
Vonný olej je syntetický produkt, který obsahuje řadu umělých barviv, vůní a jiných škodlivých látek pro člověka. Vonný olej nemá žádný pozitivní účinek na lidské tělo. Takový olej nemá žádné terapeutické účinky, spíše vás z něj může bolet hlava nebo žaludek, v tom lepším případě.
Mějte na paměti, co jde přes váš nos jde do vašeho těla a ovlivňuje činnost všech vašich vnitřních orgánů.
Ultrazvukový aroma difuzér a zvlhčovač vzduchu mají společné funkce, ale v zásadě to jsou 2 odlišná zařízení. Zatímco aroma difuzér je primárně určen k rozptylování esenciálního oleje v kombinaci s vodou do ovzduší. aromaterapie. Zvlhčovač vzduchu je hlavně určen ke zvlhčování ovzduší v místnosti.
Oba zařízení vytvářejí příjemnou vodní páru, ale nefungují na principu stejné technologie. Zvlhčovač vzduchu funguje na principu odpařování vody do vzduchu prostřednictvím filtru, který táhne vodu a mění ji na vodní páru. Profesionální aroma difuzér funguje na principu ultrasonických vibrací, které dokáží kapky esenciálního oleje rozbít na drobné molekuly, které se prostřednictvím sliznice a čichových receptorů dostávají do krve a následně do celého těla.
Zvlhčovač vzduchu se nemůže používat jako náhrada za difuzér, protože není k tomu přizpůsoben, navíc relativně vyšší teplota při které pracuje dokáže zničit všechny terapeutické účinky esenciálního oleje. V neposlední řadě může dojít k jeho znehodnocení a zkažení (hlavně při používání citrusových esenciálních olejů).
Profesionální aroma difuzér má většinou menší objem nádržky, a proto se nepoužívá jako náhrada za zvlhčovač vzduchu, množství zvlhčené páry je mnohem nižší. Alternativou může být ultrazvukový aroma difuzér Deluxe s velkým objemem vodní nádržky, který můžete využít také jako zvlhčovač vzduchu.
Používání esenciálních olejů v aroma lampě rozhodně nedoporučujeme. Aroma lampa neslouží jako náhrada za profesionální aroma difuzér a to hned z několika důvodů:
- aroma lampa využívá přímý oheň k odpařování vody a oleje v horní části (vysoká teplota doslova zabíjí všechny terapeutické účinky esenciálních olejů)
- objem vody v aroma lampě je markantně menší než v difuzéru
- působení přímého tepla aroma lampy mění charakter a terapeutické účinky esenciálních olejů
- oheň dramatický mění vůni esenciálního oleje (v aroma difuzéru jeho vůně doslova vzkvétá, naproti tomu v aroma lampě vám esenciální olej nebude vůbec vonět)
- aroma difuzér využívá adiabatický proces – znamená to, že působí na vodu a olej ultrasonickou vibrací bez působení přímého tepla
v neposlední řadě používáním esenciálního oleje v aroma lampě vyhazujete peníze doslova do koše, protože aroma lampa nedokáže vytěžit z esenciálního oleje jeho příznivé terapeutické účinky (likvidujete jej)
Známe 3 základní formy používání esenciálních olejů
1.) lokální aplikace – aplikace esenciálního oleje zředěného v nosném oleji přímo na pokožku těla (doporučujeme vždy ředit esenciální olej s nosným olejem kvůli lepšímu vstřebávání do kůže, využití jeho účinků s požadovaným efektem a navíc zabráníte tím podráždění a poranění pokožky nakolik jsou esenciální oleje velmi silné rostlinné extrakty), tento způsob se často využívá při lokálním problému jako jsou poranění, rány, kožní problémy, zdravotní problémy či bolest žaludku, bolest hlavy (migréna) a nespavost (insomnie).
2.) inhalace – jde o rozptylování esenciálních olejů do ovzduší prostřednictvím profesionálního aroma difuzéru s ultrazvukovou technologií (tzv. adiabatický proces), jedná se o velmi oblíbenou a jednoduchou formu, která s sebou přináší i provonění celé domácnosti během pár minut. Tato forma aromaterapie je vhodná zejména pro podporu imunity a imunitního sytému, pro snadnější spánek a usínání, pro zlepšení nálady či žaludečních problémech. Zároveň nám použití esenciálních olejů (také známé jako éterické oleje) v aroma difuzéru dokáží dodat energii, sílu a povzbudit mysl při náročné aktivitě.
3. vnitřní používání – velké společnosti doporučuje používání esenciálních olejů i vnitřně, ale my s tímto nejsme velmi ztotožněni, protože 100% přírodní esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky, které mohou způsobit nežádoucí efekty (nejsme ochotni podstupovat toto riziko za účelem prodeje jako jiné firmy), budeme raději využijete-li terapeutických účinků esenciálních olejů bez případného nežádoucího efektu. Existuje však alternativa, kterou jsme vyzkoušeli i my a to je využití těchto darů země při vaření a pečení voňavých koláčků.
Samostatné kapání oleje přímo do hrdla nedoporučujeme. (může dojít k poškození vnitřních orgánů)
EXTRA použití esenciálních olejů:
- masáž, koupel, do sauny a wellness, při cvičení yogy a pilates, k čištění ovoce a různé jiné speciální využití esenciálních olejů
Ano, esenciální oleje jsou bezpečné pro děti. V tomto případě je však vhodné klást konkrétnější otázky, jako například:
- Pro děti v jakém věku jsou esenciální oleje bezpečné?
- Za jakých podmínek jsou oleje pro děti vhodné?
- Jaké esenciální oleje používat pro děti?
- Kterým esenciálním olejům by se měly děti vyhnout?
- Proč by se mělo k dětské aromaterapii přistupovat opatrněji?
a mnoho jiných důležitých otázek. Dovolte nám tento nekonečný příběh použití olejů u dětí, jakož i strach maminek z nepoznaného objasnit v pár bodech:
- důvody proč používat esenciální oleje u dětí opatrně – v porovnání s dospělým člověkem mají jemnější a tenčí pokožku těla, mají méně vyvinuté vnitřní orgány, jejich čichové receptory jsou mnohem citlivější, mají menší a slaběji vyvinuté dýchací cesty, jejich pokožka je citlivější na vnější podněty, vnitřní orgány ještě nedokážou tak efektivně zpracovávat různé látky
- podle odborných lékařů, homeopatů a dětských specialistů není vhodné používat esenciální oleje pro děti do 3 měsíců (po 3 měsících můžete používat esenciální oleje Heřmánek – Roman Chamomile, Slaměnka – Helichrysum, Kadidlo – Frankincense, Růže – Rose Absolute, Čajovník – Tea Tree Melaleuca , Levandule – Lavander angustifolia) – tyto patří mezi nejjemnější esenciální oleje
- doporučujeme esenciální oleje u dětí nejprve vyzkoušet v aroma difuzéru (krásná příležitost seznámit děti s první kapkou esenciálního oleje) a až následně použít lokálně na pokožku
- esenciální oleje je třeba dostatečně zředit v nosném oleji před použitím na pokožku dětí
- použití esenciálních olejů v dětském difuzéru se považuje obecně za bezpečnější formu než aplikace na pokožku
- před použitím esenciálního oleje na pokožku dětí, proveďte tzv. Patch Test (aplikace malého množství oleje na nejsilnější část kůže z večeře do rána, pokud nedošlo k žádné alergické reakci můžete olej používat)
- nepoužívejte esenciální oleje blízko uší, očí a úst dětí
- nepřidávejte esenciální oleje do koupele neředěné s nosným olejem
- nikdy nepoužívejte esenciální oleje jako náhradu léčby lékařem
- pro děti používejte vždy jen čisté a 100% přírodní esenciální oleje nejvyšší kvality
- použití esenciálního oleje v dětském difuzéru by se nemělo provádět více než 30-60 minut denně s přestávkami
- společnost Plant Therapy ve spolupráci s profesionálním a dlouholetě certifikovaným aromaterapeutem Robertem Tisserandem vyvinula speciální sadu dětských esenciálních olejů. KidSafe oleje, které jsou svým složením jemnější pro děti, ale zároveň stejně účinné i pro dospělé osoby
- v našem portfoliu najdete i esenciální oleje bez označení KidSafe, to však neznamená, že nejsou vhodné pro děti, avšak z legislativních důvodů EU, jelikož neexistuje dostatek výzkumů, které by potvrdily účinky konkrétních složek esenciálních olejů (například máta) na dětský organismus není lze uvést označení KidSafe, tyto složky jsou však používány standardně v mnoha produktech každodenní spotřeby (mátový čaj, mátová tinktura), proto jsou bezpečné i pro děti pokud je používáte v rozumném ředění a dávkování
NE, společnost Plant Therapy není vlastníkem CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade) certifikátu. Důvod je jednoduchý, jde totiž o certifikát kvality, který si společnost doTerra vytvořila sama. Jedná se o proces, ve kterém vlastní zaměstnanci společnosti doTerra hodnotí esenciální oleje a následně jim udělují certifikaci, což nemá se zdravým rozumem nic společného. Ve světě totiž neexistuje nezávislá organizace, která by posuzovala kvalitu esenciálních olejů a na základě testů udělovala CPTG certifikát kvality. Z tohoto důvodu může mít CPTG certifikát jedině společnost do Terra, což vede k zavádění zákazníků. Takové chování nemá nic společného s transparentností a čestností, jakou by se měly ubírat společnosti, které chtějí lidem skutečně pomáhat. Dříve než tento marketingový tah s CPTG certifikátem, vyhledávejte a požadujte od prodejce latinský název rostliny (musí být uveden na lahvičce esenciálního oleje, například Lavandula angustifolia) i dokladování GC/MS testu kvality esenciálního oleje (Gas chromatography / Mass spectrometry).
Na světě existuje mnoho známých společností, které vyrábějí esenciální oleje nejvyšší kvality, proto bychom si měli položit otázku, z jakého důvodu takové společnosti nevlastní tento certifikát, jelikož každá společnost chce být nejlepší a dokladovat všechny možné certifikáty kvality.
To, že společnost Plant Therapy je výrobcem esenciálních olejů nejvyšší kvality dokazují i certifikáty udělované třetími stranami:
- GC/MS certifikát kvality (rozbor a hodnocení přírodních sloučenin, které obsahuje esenciální olej)
- Leaping Bunny (esenciální oleje nejsou testovány na zvířatech)
- USDA Organic (jsou ekologické, bez GMO a jiných pesticidů, certifikované francouzskou společností ECOCERT)
- GMP certifikát (Cosmetic Good Manufacturing Practices, což znamená, že všechny přísady, výrobní proces, balení, označování odpovídá nejvyšším standardům)
Kromě kontroly kvality esenciálních olejů třetími stranami, provádí společnost Plant Therapy i vlastní organoleptický test před plněním do lahví.
Skladování esenciálních olejů je naprosto jednoduché a zvládnete to i vy. Připravili jsme pro vás pár tipů a zásad, kterými byste se měli řídit ať už kvůli bezpečnosti, ale také trvanlivosti těchto darů země:
- esenciální oleje skladujte vždy v tmavých sklíčkách z jantarového skla (takové sklo nepropouští do oleje sluneční záření)
- lahvičky esenciálních olejů vždy pevně uzavřete po použití (na vzduchu rychle oxidují), pokud nevěříte, zkuste nechat lahvičku otevřenou přes noc a ráno zjistíte, že jste přišli o slušné množství kapek oleje, který jste mohli využít mnohem lépe
- esenciální oleje skladujte vždy v čistém a tmavém místě (zásuvka, skříňka, komoda, krabička na esenciální olej nebo speciální úložný box vytvořený přesně za tímto účelem)
- po otevření spotřebujte esenciální olej podle data uvedeného na lahvičce, většinou 1-2 roky, po tomto období však můžete nadále používat esenciální olej v difuzéru, vyvarujte se však jeho aplikací na pokožku těla
- životnost a trvanlivost esenciálního oleje můžete prodloužit tím, že jej budete skladovat v chladničce (proces oxidace se zpomaluje působením chladu), do chladničky jej ale prosím dejte v uzavřené krabičce
- když už mluvíme o chladničce esenciální olej káva skvěle pohlcuje nežádoucí pachy z chladničky (například pokud se ji chystáte vyčistit)
- nikdy nenechávejte esenciální oleje v zimě, ale ani v létě v autě (vůbec není vhodné pokud na lahvičku působí příliš vysoká nebo příliš nízká teplota), v létě by mohlo dojít ik jejich explozí
- esenciální oleje skladujte na takových místech, aby k nim neměly přístup vaše děti (všichni přece víme, že děti jsou velmi zvědavé k nepoznaným věcem)
nikdy nedávejte z lahvičky dolů spodní uzávěr víčka – tento uzávěr pomáhá zamezit vypařování esenciálního oleje do ovzduší