Kvalita a čistota esenciálních olejů je častým tématem diskusí a hlavním faktorem, který ovlivňuje lidi při koupi esenciálních olejů. Na internetu najdeme řadu online e-shopů, které prodávají a nabízejí esenciální oleje různého typu. Ne všechny oleje jsou ovšem založeny na přírodní bázi.
Esenciální oleje jsou výborným přírodním doplňkem, který nám dokáže zkvalitnit náš život a celkovou podporu zdraví. Ptáte se, jak se vyznat v množství olejů, které vám různí prodejci nabízejí? Je kvalitní esenciální olej drahý či levný? Je rozumné zakoupit levandulový olej za 65 Kč nebo je lepší ten za 500 €?
Prostě mnoho otázek, a častokrát velmi málo kvalitních a pravdivých odpovědí, že?
Obsah článku
- Je vysoká cena oleje zárukou kvality?
- Prémiová kvalita olejů vs. MLM (multi-level-marketing)
- Syntetická forma vs. přírodní kvalita oleje
- Existují terapeutické oleje?
- Je kvalita definována GC/MS testem?
- Latinský název jako první indicie kvality esenciálního oleje
- Lahvička plastová či jantarové sklo?
- USDA organic certifikát kvality
- Faktory, které indikují, že nakupujete 100% přírodní esenciální oleje
- Shrnutí článku o kvalitě esenciálních olejů
”Zdraví každé osoby je nevyčíslitelně. Nedejte se ale opít příliš levným rohlíkem.“
Neznámý autor
Je vysoká cena esenciálního oleje zárukou kvality?
Měli bychom si uvědomit, že cena esenciálního oleje není vždy odráží jeho skutečnou kvalitu. Esenciální obchody se často pokoušejí vytvořit uměle tzv. prémiový produkt s vysokou cenou, která neodráží jeho skutečnou hodnotu. Kdo by nechtěl prémiový olej, že? Realita je ale bohužel někde jinde.
Jak je však možné, že olej v jednom obchodě stojí 65 Kč a ten samý v druhém 2 000 Kč? Pokud najdete oleje příliš levné měli byste zbystřít pozornost a zapojit jednoduše selský rozum. Vždyť si jen sečtěte na palcích jedné ruky jak může stát olej 65Kč pokud k jeho výrobě je třeba velké a kvalitní množství rostliny, lahvička z jantarového skla, kapátko, výroba etikety, doprava, GC/MS test kvality, marže, lidská práce a mnoho dalších skrytých nákladů?
Medzi časté prípady takýchto lacných olejov patria vonné oleje, či vonné silice, ktoré nemajú s kvalitou nič spoločné. Takéto oleje nemajú žiadnu prospešnú hodnotu pre naše telo. Aromatické látky, ktoré sa nachádzajú v kvalitných esenciálnych olejoch, vedia šikovné firmy vyrobiť aj ich syntetickú umelú formu v podobne vonného oleja. Toto je dôvod prečo môžete nájsť olej aj za 65 Kč.
Mezi časté případy takových levných olejů patří vonné oleje, či vonné silice, které nemají s kvalitou nic společného. Takové oleje nemají žádnou prospěšnou hodnotu pro naše tělo. Aromatické látky, které se nacházejí v kvalitních esenciálních olejích, umí šikovné firmy vyrobit i jejich syntetickou umělou formu v podobně vonného oleje. Toto je důvod proč můžete najít olej i za 65 Kč.
Prémiová kvalita produktu vs. MLM (multi-level-marketing)
Na opačné straně jsou však také oleje, které stojí několik desítek eur. Zde bychom vás rádi upozornili na marketingové pokusy vytvořit uměle prémiový produkt, který má ve skutečnosti mnohem nižší cenu. Pokud však vytvoříte prémiový produkt a vy zákazníci tomu uvěříte, pak je to pro online obchod voda na mlýn.
Setkali jste se už někdy s výrazem MLM? Jde o tzv. multi-level-marketing což znamená, že jde o prodávání oleje konečnému spotřebiteli přes dalších 5 mezičlánků, kteří chtějí na tom také vydělat. Jde o velké společnosti, které vytvoří marketingovou pyramidu s ředitelem na vrchu a běžným člověkem, který si chce přivydělat na konci tohoto řetězu prodeje. Zdravý rozum nám určitě napoví, že každý z toho bude chtít něco získat, vydělat. To je přesně důvod proč se pohybuje konečná cena oleje v neúnosných cenách. (1 200, 2 000 či 7 600 Kč za esenciální olej růže je mimo galaxii) Je to vaše rozhodnutí, nikdy však nekupujte kočku v pytli a vždy si ověřte zda esenciální oleje splňují základní kritéria kvality.
Syntetická forma vs. přírodní kvalita esenciálního oleje
Na internetu koluje vtip, že pokud si ženy kupují kosmetiku, je jim jedno, jaké má složení, hlavně, že stejnou kosmetiku používá osobnost, kterou obdivují na Instagramu či vidí v televizní reklamě. V dnešní módě je to trendy. Pokud však jdou kupovat esenciální oleje udělají si tak důkladný výzkum a průzkum, že by mohly o tom klidně napsat diplomovou práci.
My vám rozumíme, pokud jdete utratit své peníze, máte právo mít dostatek informací. Je to v pořádku. Nikdo z nás přece nechce abyste levné syntetické vonné oleje dýchali, zda nedejbože používali na pokožku vašeho těla či dítěte. Opravdu by to nemuselo dopadnout dobře.
I když je vaším primárním účelem jen provonět byt a jste spokojen s vonným olejem, je třeba se mít na pozoru. Vonné oleje jsou umělé syntetické látky. Použijeme-li je tato umělá látka se dostává do našeho těla a právě dfiuzérem je to nejrychlejší. Nechceme vás strašit, ale zbytečně vystavujete riziku sebe, ale i lidi při vás. Inhalací se dostává vůně do našeho celého těla, což může způsobit nemalá potíže pokud používáte syntetické oleje.
Existují terapeutické esenciální oleje?
Zklameme vás ale žádné oleje, které se označují jako terapeutické, medicínské a farmaceutické neexistují. Ptáte se jak je to možné? Vždyť právě včera na mě vyskočila reklama, kde psali „terapeutická kvalita“. Jedná se jednoduše o chytré marketingové pojmy, kterými chtějí prodejci ohromit zákazníky. Neexistuje totiž žádná oficiální a nezávislá organizace, která by posuzovala takové přívlastky. Doporučujeme vám spíše sledovat zda umí prodejce dokladovat následující certifikace kvality:
- GC/MS test kvality
- GMP certifikát (HACCP systém)
- Leaping Bunny certifikát
- USDA organic
Pokud chceme využívat účinků moderní aromaterapie potřebujeme mít čisté apřírodní esenciální oleje nejvyšší kvality.
Je kvalita esenciálního oleje definována GC/MS testem?
Zde nám nezbývá nic jiného než v krátkosti odpovědět: ANO! Rozumíme, že ne každý rozumí odborné terminologii a proto jsme tady my. Takový CG/MS test totiž odhalí chemické složení a tedy kvalitu daného oleje.
Holý fakt, že prodejce dává k dispozici takový test konkrétního oleje neznamená nic jiného, jen to, že svým produktům věří, a nemá co skrývat. Taková analýza totiž důkladně prověří kvalitu oleje, který se chystáte zakoupit. Taková analýza zkoumání 2 základní hodnoty:
- GC analýza (plynová chromatografie)
- MS analýza (hmotnostní spektrometrie)
GC/MS test by však měl být test jedné konkrétní lahvičky, kterou se chystáte zakoupit. Zjistíte to podle číselného kódu, který většinou naleznete na spodní části lahvičky oleje.
Latinský název, jako první indicie kvality esenciálního oleje
I my ovládáme spíše angličtinu než latinu, ale nebojte se, pokud jsme to zvládli my, zvládnete to i vy. Latinský název oleje napsaný na lahvičce je takovým odrazovým můstkem, který ve skutečnosti odhalí, z jaké rostliny byl extrahován. Jako příklad bychom mohli uvést:
- jednoduchý esenciální olej Levandule – z rostliny Lavandula angustifolia
- dezinfekční esenciální olej Čajovník – z rostliny Melaleuca alternifolia
- jednosložkový esenciální olej Máta – z rostliny Menta x piperita
Často krát je latinský název rostliny důležitý, abychom uměli správně identifikovat jeho účinky, například:
Levandule ANGUSTIFOLIA (pravá) – pomáhá snáze usínat, proti stresu a úzkosti, má sedativní účinky a zmírňuje pocit stresu
Levandule LATIFOLIE (širokolistá) – vhodná jako úleva od bolesti, podpora vykašlávání, má proti-zánětlivý a anti-mikrobiální účinek
Lahvička plastová či jantarové sklo?
Už jen myšlenka na všechny lidi, kteří prosazují méně plastů v našem světě je zjevné, (například známý moderátor Mišo Sabó z Radio Express) že plastová lahvička nebude to pravé ořechové. Pokud se bavíme o lahvování a typ nádoby, kde by měl být umístěn esenciální olej, určitě to bude jantarové sklo.
Je vědecky prokázáno, že plastová nádoba umí dlouhým vlivem modifikovat tekutinu. Mnohem důležitější však je to, že jantarové sklo je speciální tmavé sklíčko, které nepropouští sluneční záření a udržuje teplotu oleje na stejné hodnotě. Esenciální oleje je třeba skladovat v suchém a chladném prostoru, aby se zabránilo jejich vypařování či kožním reakcím na pokožce těla po jejich oxidaci. Chemické složení esenciálních olejů je takové, že pokud na nich působí přímé sluneční záření dochází ke změnám jejich terapeutických látek, které ztrácejí na své kvalitě a účinku.
USDA organic certifikát kvality
Tento certifikát jednoduše znamená, že při pěstování rostlin, ovoce či bylinek nebyly použity k postřiku žádné pesticidy či jiné škodlivé chemické látky, které podporují umělý růst rostliny. U tohoto certifikátu bychom chtěli uvést příklad v podobně citrusových esenciálních olejů. Tyto oleje se většinou získávají lisováním slupky či kůry ovoce. Pokud by nebyla rostlina z BIO produkce, takové pesticidy bychom následně našli i v našem oleji. Tyto pesticidy bychom dýchali a aplikovali na pokožku těla, což by mohlo způsobit problémy, které raději ani nepíšeme. Je proto důležité ujistit se, že prodejce poskytuje BIO oleje nejvyšší kvality.
Faktory, které indikují, že nakupujete 100% přírodní esenciální oleje
- GC/MS test kvality (analýza oleje a obsah konkrétních složek)
- latinský název rostliny na lahvičce oleje (rostlina ze které byl olej extrahován)
- USDA certifikát (certifikát o BIO kvalitě oleje, olej bez pesticidů)
- jantarové tmavé sklo (ochrana oleje před teplem a slunečním zářením)
- GMP certifikát (kontrola kvality daného výrobku, odborný dohled nad výrobou)
- Leaping Bunny (certifikát, který dokazuje, že olej nebyl testován na zvířatech)
- rozumná cena a důvěryhodnost prodejce (nedůvěřovat příliš levné ani příliš drahé ceně)
V neposlední řadě je to náš osobní pocit, zda důvěřujeme prodejci a olejům, které nabízí. Určitě se nebojte od prodejce ptát takové certifikáty, vždyť přece pokud si jdete do obchodu něco koupit také se ptáte protože se chcete ujistit, že máte ten nejlepší produkt, který bude bezpečný i pro vaše zdraví.
Shrnutí článku o kvalitě esenciálních olejů
Kvalita a čistota esenciálních olejů je extrémně důležitá, chceme-li opravdu využívat přírodních účinků těchto darů země. Vždy si dejte záležet na tom, abyste se ujistili, že esenciální olej, který si plánujete zakoupit, je čistý a v nejvyšší možné kvalitě. Každý prodejce by měl mít k dispozici GC/MS test kvality, který je nejdůležitější pro kontrolu kvality esenciálních olejů. Plaťte za kvalitu, ne za pěkná slova. V případě, že prodejce neumí dokladovat původ esenciálního oleje a jeho test kvality, takovýmto prodejcům bychom se raději vyhnuli, protože je dost možné, že své peníze utratíte na levné, pančované oleje, které nemají s aromaterapií nic společného. U názvů jako silice či vonné oleje byste měli zbystřít svou pozornost.
Sdílejte tento článek, pomůžete ostatním při získávání kvalitních informací o esenciálních olejích a jejich bohatém využití kdekoli. Najdete nás také na populární sociální síti Facebook nebo virálním Instagramu.