Aroma difuzér patří mezi základní vybavení každého, kdo se zajímá o aromaterapii. Difuzer je většinou malé zařízení, které si umíme umístit kdekoli v bytě či autě. Na trhu je extrémně velké množství na výběr, což nám častokrát dělá problém, protože nechápeme, který difuzér je ten nejlepší a nejvhodnější. Připravili jsme proto pro vás chytrý článek, který vám pomůže se zorientovat v této problematice naprosto jednoduše. Věříme, že se rozhodnete správně a začnete využívat svých přírodních esenciálních olejů a jejich terapeutických účinků na 100%.
Obsah článku
- Co je aroma difuzér?
- Historie aroma difuzérů
- Jak funguje aroma difuzér?
- Typy aroma difuzérů
- Aroma difuzér vs. zvlhčovač vzduchu
- Zvlhčovač jako aroma difuzér?
- Difúzování vs. inhalování
- Aktivní vs. pasivní aroma difuzér
- Místa, kde můžeme používat aroma difuzér
- Péče a čištění aroma difuzéru
- Jak vybrat nejlepší aroma difuzér na esenciální oleje?
- Nejlepší esenciální oleje do aroma difuzérů
- Nejlepší dětský aroma difuzér
- Shrnutí článku o aroma difuzérech
”Aromaterapie představuje koncept léčení aromatickými látkami.“
R. Tisserand
Co je aroma difuzér?
Aroma difuzér je malé zařízení, které nám pomáhá rozptylovat naše oblíbené 100% přírodní esenciální oleje do ovzduší pokoje, ve kterém se nacházíme. Rozptylování esenciálního oleje se liší podle toho, jaké aroma difuzér se rozhodneme používat (může být aktivní vs. pasivní difuzování). Aroma difuzér je většinou jednoduchý na používání a v dnešní době známe různé formy difuzérů pro aromaterapii. Jedná se o nejčastější a nejpoužívanější pomůcku pro používání moderní aromaterapie. I když je jich na trhu velké množství, ne všechny jsou vhodné pro používání se 100% přírodními esenciálními oleji.
Historie aroma difuzérů
Difuzer v minulosti existoval také, ale v jiné formě. Určitě si starověcí Řekové neuměli zapojit difuzér jednoduše do elektriky a využívat sílu aromatických látek. Zajímá vás jak to tedy zvládli? Přestože starověké civilizace neměly takové možnosti jako máme dnes my, využívali esenciální oleje zhruba stejně účinně, jako dnešní moderní aromaterapie. Jejich metody byly sice jednoduché, ale v principu stejně účinné jako ty naše ve 21. století.
V minulosti lidé používali jednoduché a primitivní formy difuzérů:
- látky, které dnes my využíváme v podobě olejů jednoduše zapálily nebo drtily na dřevě či keramické nádobě
- aromatické látky také využívaly ponořením do hospůdky s vodou a následně nechali vypařovat na vzduchu
- využívali také své ruce, na kterých si rostliny jednoduše šoupaly a dlaně si přiložily k nosu
Jak funguje aroma difuzér?
Hodněkrát jsme dostali otázku co je to difuzér? Jaký esenciální olej je vhodné používat do difuzéru? Málokdo se zajímá jak vlastně takový aroma difuzér funguje. Nejde jen výmysl moderní doby. Toto chytré zařízení má své opodstatnění a význam zejména mluví-li se o moderní aromaterapii. Nejprve je však třeba si uvědomit, že aroma difuzéry, které se používají v moderní aromaterapii využívají ultrazvukovou technologii.
Co je to ultrazvuková technologie?
Smysl ultrazvukové technologie spočívá v tom, že vytváří elektronické frekvence, které vytvářejí vibrace ve vodě, čehož následkem je rozbití molekul esenciálního oleje na drobné částice. Tyto molekuly esenciálního oleje se v kombinaci s vodou následně mění na jemnou vodní mlhu, která se dostává do ovzduší.
Výjimečnost ultrazvukové technologie spočívá v tom, že přemění vodu na páru bez zvýšené teploty vody. Nazývá se to adiabatický proces – tedy odborný výraz, který se používá tehdy, když se k výrobě vodní páry (mlhy) nepoužívá žádné teplo.
Na některých ultrazvukových aroma difuzérech lze nastavit čas a řídit tak množství esenciálního oleje, který se dostane do ovzduší podle našich potřeb.
Typy aroma difuzérů
Každý se už určitě setkal se slovem aroma difuzér, ale málo z nás ví, že na trhu existují různé typy a ne všechny jsou vhodné pro použití se 100% přírodním esenciálním olejem. Všechny aroma difuzéry mají na trhu své místo, ale chceme-li začít využívat pozitivní aromaterapeutické účinky esenciálních olejů, je více než dobré vědět, které difuzéry jsou nejlepší. Víme, že cena difuzérů je často vyšší, ale zakoupíme-li si 100% přírodní esenciální oleje, byla by velká škoda, kdyby jejich terapeutické účinky vyšly nazmar.
Aroma difuzéry, dostupné na trhu, můžeme rozdělit do 4 skupin:
- tepelný difuzér (tzv. aroma lampa)
- ultrazvukový (sonický) aroma difuzér
- odpařovací aroma difuzér (tyčinkový difuzér, aroma šperk)
- nebulizér
Aroma lampa
Aroma difuzér
Aroma šperk
Nebulizér
I. Tepelný difuzér (tzv. aroma lampa)
Aroma lampa využívá přímé teplo ve formě zapálené svíčky. Pomocí tohoto ohřívání se vypařuje olej a voda, které se nacházejí na horní části aroma lampy. Do aroma lampy se však většinou používá syntetická umělá vůně. Prostor nám to sice provoní, ale vůně je naprosto umělá a nepůsobí na náš organismus vůbec příznivě. Navíc vůně je slabá a velmi rychle vyprchá. Pokud používáte esenciální olej do aroma lampy, musíme vám sdělit, že to nemá žádný efekt. Takto znehodnocený esenciální olej nemá žádné terapeutické účinky a navíc přicházíte o své peníze. Vysoká teplota likvituje terapeutické účinky esenciálních olejů.
II. Ultrazvukový aroma difuzér
Ultrazvukový aroma difuzér má vyvinutou speciální technologii, která je ta pravá pokud chceme využívat aromaterapii na 100%. Takové aroma difuzér je schopen rozbít molekuly esenciálního oleje bez pomoci tepla. Drobné, rozbité částečky esenciálního oleje se tak umí dostat do lidského organismu a provést svůj účinek. Je to nejlepší typ aroma difuzéru pro moderní a efektivní aromaterapii. Do kontaktu můžete také přijít s termínem sonický či ultrasonický difuzér. Takové termíny znamenají totéž. Jde většinou jen o kosmetická slova, která využívají různé marketingové agentury, aby dala produktům důležitější význam.
III. Odpařovací aroma difuzér (Aroma šperk)
Tento typ využívá jednoduchý způsob vypařování. Esenciální olej většinou naneseme na nějaký materiál, ze kterého se částečky oleje přirozeně vypařují. Mezi takové aroma difuzéry patří například tyčinkový difuzér nebo aroma šperk.
Tyčinkový difuzér
Tyčinkový difuzér se skládá ze dvou částí – malé sklíčko + ratanové paličky. Takový difuzér využívá malých kanálků uvnitř ratanových tyčinek, díky nimž se aroma dostává do ovzduší. Sklíčko se většinou naplní vodou a pár kapek esenciálního oleje. Jeho účinek je však minimální a nedokáže pokrýt větší prostor.
IV. Nebulizér
Nebulizér je speciální typ aroma difuzéru, který nevyužívá vodu ani teplo. Namísto toho atomizuje esenciální olej na drobné a jemné částice. Nebulizéry používají větší množství esenciálního oleje na kratší časový úsek. Taková koncentrace esenciálního oleje je však mnohem silnější a agresivnější. Esenciální olej se velmi rychle mine a jeho silná koncentrace nemusí vyhovovat dětem.
Aroma difuzér a. zvlhčovač vzduchu
Znáte rozdíl mezi zvlhčovačem a aroma difuzérem? Zvlhčovač je super zařízení, pokud potřebujete svůj prostor zvlhčit z důvodu příliš suchého vzduchu.
Správně zvlhčený vzduch v domácnosti je důležitější víc než byste si mysleli:
- Nízká vlhkost může způsobit suchou pokožku, podráždit nosní dýchací cesty či hrdlo. Suchý vzduch také způsobuje suché oči a svědění.
- Příliš vysoká vlhkost může mít za následek zvýšený výskyt bakterií a plísní v domácnosti. Takové vlhké prostředí vede k různým alergiím, šíření virů a problémů s dýcháním.
Správně zvlhčený vzduch by měl být někde mezi 30-50%.
Mohu používat zvlhčovač jako aroma difuzér?
Pokud mluvíme o aromaterapii, zvlhčovač vzduchu není vhodný. Zvlhčovače jsou levnější, protože nepoužívají technologii, která pomáhá rozbít molekuly esenciálního oleje na drobné částice. Navíc materiál zvlhčovače je většinou plastový, což v kombinaci se 100% esenciálním olejem nepůsobí vůbec příznivě. Aromaterapeutické účinky esenciálního oleje jsou radikálně eliminovány. Naopak aroma difuzér s vyšším objemem vodní nádržky můžeme používat také jako zvlhčovač vzduchu a zároveň je výborným pomocníkem při moderní a efektivní aromaterapii. Pravdou ovšem je, že produkuje mnohem méně zvlhčeného vzduchu. Třeba si proto opravdu promyslet, co vlastně potřebujeme.
Difuzování vs. inhalování
Aromaterapie zná difúzování, ale také inhalování. No schválně, víte jaký je v tom rozdíl? Difúzování je využívání aroma difuzéru k aromaterapii, kdy se esenciální olej v kombinaci s vodou rozptyluje do ovzduší. Inhalování je jednoduše nádoba s vodou, do které přidáme pár kapek esenciálního oleje a aktivně inhalujeme s přikrývkou na hlavě.
Aktivní vs. pasivní aroma difuzér
Rozdíl mezi těmito difuzéry je v procesu vypařování resp. tvorby vodní páry. Při aktivním se využívá ultrazvuková technologie, která produkuje vodní páru. Pasivní, už jak název napovídá, je takový, který využívá přirozeného vzduchu a způsobu samo vypařování esenciálního oleje.
Místa, kde můžeme používat aroma difuzér
Je to malé zařízení, které lze využívat téměř kdekoli. Lidé si většinou kupují difuzéry do domácnosti. Difuzér však není určen pouze do bytu, ale také do auta, kanceláře, masážních salonů či jednoduše do kapsy s sebou.
Aroma difuzér do auta
Někdy si to ani neuvědomujeme, ale v autě častokrát trávíme spoustu času. Ať už jdeme do práce, na nákup, ke prarodičům či jednoduše na výlet. Aromaterapii nemusíme využívat jen doma v bytě, ale i cestou autem kamkoli se vypravu. Auto samo o sobě je často zdrojem různých pachů, které nemusí každému vyhovovat. Díky aroma difuzéru do auta si tak umíme vychutnávat přírodní vůni v podobě aromaterapie i v autě. Na trhu je několik 100% esenciální oleje, které jsou vhodné i pro děti, což znamená, že rodinné výlety mohou být plné voňavých zážitků.
Známe 2 typy aroma difuzérů do auta
1. Pasivní – je takový, na který jednoduše aplikujeme pár kapek esenciálního oleje a vlivem vzduchu z průduchů se olej vypařuje.
2. Aktivní – je většinou malé elektrické zařízení, které se připojí v autě pomocí USB koncovky. Takový difuzér umíme umístit do přihrádky kam obvykle dáváme svůj oblíbený nápoj.
Aroma difuzér do bytu
Aroma difuzér se nejčastěji kupuje do bytu. Častokrát jsou difuzéry tak hezké a elegantní, že se stanou součástí pokojů jako dekorace. Může se umístit téměř kdekoli, kde je pevný povrch. Není to však hračka, proto je třeba dbát na to, aby k němu neměly děti ani zvířata snadný přístup. Aroma difuzér se v bytě většinou umisťuje v obýváku, kde se nacházíme nejčastěji pokud přijdeme z práce či o víkendech. Difuzer je ale vhodný i do dětského pokoje, chceme-li jej využívat pro děti či do ložnice k rozproudění vášnivé romantické vůni. Při aromaterapii difuzérem bychom se měli uvolnit a být v místnosti, ve které se cítíme jednoduše příjemně.
Aroma difuzér do kanceláře
V dnešní době se 20-30% pracovních pozic provádí v kanceláři. Ať už jste office manager, nebo právník jistě znáte ten pocit. Jste zavřený v jedné místnosti 8 hodin a každý od vás očekává vysokou pracovní efektivitu. Aroma difuzéry jsou vhodné i do kanceláře. Difuzer vám umí pomoci provonět kancelář, ve které se můžete cítit svěže a plný energie.
Péče a čištění aroma difuzéru
Difuzér stejně jako každé jiné nářadí a náčiní je třeba udržovat a pravidelně čistit. Ve většině případů není levný, proto pokud chci pomoci naší peněžence je více než vhodné o něj dostatečně pečovat. Při péči bychom měli dodržovat tyto zásady:
- difuzér čistit minimálně 1x týdně
- při čištění jej vypnout ze zásuvky
- dávat pozor na vodu, aby se nedostala do elektrické části
- těžko dostupná místa vyčistit vatovou tyčinkou či tamponem
- měníme-li esenciální olej za jiný, je třeba jej důkladně vyčistit
- používat demineralizovanou vodu nebo jednoduše filtrovanou vodu (nefiltrovaná voda způsobuje vznik vodního kamene, který může později způsobit jeho nefunkčnost)
Zanesený aroma difuzér
Aroma difuzér po vyčištění
Jak vybrat nejlepší aroma difuzér na esenciální oleje?
Častokrát je obtížné vybrat si ten správný. Na trhu existují různé aroma difuzéry od výmyslu světa, různé tvary, funkce či výkonnost. Pokud si jdeme vybrat aroma difuzér měli bychom přihlížet k těmto základním funkcím:
- velikost objemu nádržky
- možnost nastavit časovač aromaterapie
- vybírat podle toho, kde ho chceme využívat
- možnost funkce světélek či hudby
- jakou technologii difuzování využívá
- automatické vypnutí
- hlučnost difuzéru
- rozloha, kterou je schopen pokrýt
- rozměry difuzéru
Nejlepší je prostě ten, který si vyberete sami. Rádi bychom vám ale poradili, že nejlepší difuzér pro esenciální oleje je ten, který využívá ultrazvukovou technologii. Tato technologie dokáže rozbít molekuly esenciálního oleje na tak malé částečky, které se následně dokážou přes čichové receptory dostat až do našeho těla. Taková aromaterapie se považuje za efektivní.
Nejlepší esenciální oleje do aroma difuzérů
Známe různé typy esenciálních olejů – citrusové, bylinné, květinové či ovocné. Všechny můžeme aplikovat lokálně, ale také pomocí difuzéru. Některé jsou však vhodnější pro lokální aromaterapii, některé zase pro aromaterapii difuzérem.
Nejlepší dětský aroma difuzér
Aromaterapie pro děti se používá po celém světě. Stejně je to i na Slovensku. Nejčastější a nejoblíbenější aromaterapie pro děti je pomocí difuzéru. Lze říci, že je to také bezpečnější forma aromaterapie v porovnání s lokální aromaterapií. Nejlepší je takový, při kterém si děti umí aromaterapii nejvíce užít. Měl by umět navodit příjemnou atmosféru a pomoci také dětem klidně usínat.
Dětský difuzér by měl splňovat tyto funkce:
- vizuálně lákavý a hravý
- možnost zapnout světýlka
- jemná melodie
- bezpečný potravinový plast
- ultrazvuková technologie
- nastavení časovače
- možnost nastavit automatické vypnutí
Shrnutí článku o aroma difuzérech
Výběr toho nejlepšího aroma difuzéru není vůbec jednoduché, protože na trhu existuje velké množství odlišných difuzérů. Základem je takový, který pracuje na ultrazvukové technologii, která pomáhá využívat terapeutické účinky esenciálních olejů naplno. Aroma difuzér můžete používat na každém kroku. Kvalitní aroma difuzér je finančně náročnější, ale získáváte tým profesionální zařízení pro moderní formu aromaterapie.
Sdílejte tento článek, pomůžete ostatním při získávání kvalitních informací o esenciálních olejích a jejich bohatém využití kdekoli. Najdete nás také na populární sociální síti Facebook nebo virálním Instagramu.